Zakup półbutów roboczych nie powinien być wykonywany w pośpiechu, ponieważ są one najważniejszym elementem ubrania roboczego. Ochraniają one stopy przed różnymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, w zależności od specyfiki pracy mogą to być zagrożenia chemiczne, mechaniczne, biologiczne albo niekorzystne warunki atmosferyczne.
Półbuty robocze – podstawowe cechy
Półbuty robocze męskie są noszone przez wiele godzin w ciągu dnia, z tego względu powinny być przede wszystkim wygodne. Na komfort użytkowania wpływa rodzaj podeszwy, zazwyczaj do ich produkcji jest wykorzystywana metoda wtrysku. Takie podeszwy cechują się dużą wytrzymałością na czynniki mechaniczne, a także niskie temperatury. Wierzch półbutów roboczych może być wykonany z równych surowców, tworzyw sztucznych, weluru, zamszu albo skóry licowej. Półbuty robocze męskie wykonane ze skóry cechują się największą wytrzymałością. Półbuty robocze z BHP Gabi zazwyczaj zaopatrzone jest również w podnosek, który ochrania palce przed spadającymi przedmiotami mogącymi spowodować ich zmiażdżenie. Obuwie robocze męskie należy dobrać do rodzaju zagrożeń występujących w miejscu pracy, inny rodzaj obuwia jest potrzebny do ochrony przed przemoczeniem, a inny osłania przed ostrymi przedmiotami, skrajnymi temperaturami czy poparzeniem stóp.

Rodzaje obuwia roboczego
Obuwie robocze, ze względu na kształt można podzielić na:
– półbuty,
– trzewiki,
– sandały,
– buty do kolan
Półbuty robocze to rodzaj obuwia przeznaczony na okres przejściowy, ale w zależności od zagrożeń występujących w miejscu pracy mogą być obuwiem całorocznym. Dokonując wyboru półbutów roboczych męskich, trzeba zwrócić uwagę aby nie były zbyt masywne, ponieważ mogą nadmiernie obciążać stopy, z kolei przypadkowy wybór najtańszych modeli może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia.